Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Αρνητής «διπλού» στην Euroleague

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Ούτε απέναντι στην Αναντολού Εφές κατάφερε ο Ολυμπιακός να πανηγυρίσει το πρώτο του διπλό στην Euroleague, καθώς γνώρισε την ήττα με 88-69, που ήταν και η τέταρτη (όλες εκτός έδρας) για εκείνον στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, είδαν τον Μπομπουά να ευστοχεί επτά (!) φορές πίσω από τα 6.75, με τον Γάλλο να είναι καταλύτης για την εκπληκτική εικόνα των Τούρκων, στο δεύτερο ημίχρονο. 44-25 το επιμέρους σκορ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν σε αυτό, ενώ στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός σημείωσε μόλις τρεις πόντους, έναντι των είκοσι της Εφές. Και όλα αυτά, μετά την ισοπαλία στους 44 πόντους, στο πρώτο μέρος.

Ένας ακόμη παράγοντας για την ήττα των Πειραιωτών, ήταν το κάκιστο ποσοστό στα τρίποντα (26%, 6/23 έναντι 37% με 12/33 της Εφές), ενώ και τα λάθη (11 στο σύνολο, μόλις πέντε η Εφές), έπαιξαν ρόλο στην άσχημη εικόνα, που παρουσίασαν στη δεύτερο μέρος.

Ο Μπομπουά ήταν σαφώς ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, με 29 πόντους και ακολούθησε ο Μίσιτς με 19. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Φαλ (15π., 5/8 δίποντα, 5/6 βολές) και Βεζένκοφ (17π., 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές)

Το ματς:

Με τον Μπομπουά η Εφές προηγήθηκε με 6-0, ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε άμεσα και με σερί 12-2, έφτασε στο +4 από τα χέρια του Ουόκαπ (8-12). Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Βεζένκοφ με τρίποντο μεγάλωσε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των «ερυθρολεύκων», εκεί όμως ήταν η σειρά των γηπεδούχων να αντιδράσουν και αφού αρχικά μείωσαν στο καλάθι, από έξι συνεχόμενους πόντους του Μίσιτς, πήραν προβάδισμα με ένα λεπτό να απομένει. Ο Βεζένκοφ στην εκπνοή, έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά (23-25).

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες διατήρησαν τη μικρή διαφορά τους και έφτασαν στο +5 με τον Μάρτιν. Πετυχαίνοντας μόλις ένα καλάθι στα επόμενα τρία λεπτά, οι Τούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα τους με τον Λάρκιν, με τον Πρίντεζη ωστόσο να ισοφαρίζει σε 40-40, δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Μίσιτς έδωσε στην Εφές αβαντάζ δύο πόντων και πάλι όμως οι «ερυθρόλευκοι» «χτύπησαν» στην εκπνοή, και ισοφάρισαν με τον ΜακΚίσικ (44-44).

Στην επανάληψη ο Μπομπουά έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μόερμαν στα μισά της περιόδου, να κάνει το 58-52. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Λάρκιν έστειλε στο +7 την Εφές, με τον Ολυμπιακό να καλύπτει άμεσα τη διαφορά και να ισοφαρίζει με τον Φαλ σε 63-63, δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Λάρκιν με τρεις εύστοχες βολές έκανε το 68-63, με τον Βεζένκοφ στην τελευταία επίθεση να ευστοχεί σε τρίποντο και να μειώνει στο καλάθι.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τους «ερυθρολεύκους». Σκόραραν μόλις τρεις πόντους (έναν από βολή του Φαλ και άλλους δύο από καλάθι του Βεζένκοφ) και είδε τους Μπομπουά, Μίσιτς και Σίνγκλετον να «πυροβολούν» τέσσερις φορές συνολικά, πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα να χαρίσουν το «ροζ φύλλο» αγώνα στην ομάδα τους και τον Ολυμπιακό να μένει για τέταρτο σερί ματς εκτός έδρας, χωρίς δίποντο.

Tα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

Διαιτητές: Γκαρσία, Νέντοβιτς, Ομπρκνέζεβιτς

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 29, Σίνγκλετον 3, Μπολμπόι, Μπράιαντ, Μόερμαν 9, Τάνσερ, Πλάις 2, Μίσιτς 19, Πετρούσεφ 4, Ντάνστον 4, Σίμον 8

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Έισι, Ντόρσεϊ 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15,  Σλούκας 5, Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 17, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 3, ΜακΚίσικ 4

Επιμέλεια: Γιάννης Σέμπρος