Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Australian Open: Πικρό «αντίο» από τον Τσιτσιπά – Έχασε από τον Μεντβέντεφ και αποκλείστηκε (βίντεο)

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2 στον κόσμο), κέριδσε με 3-1 σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο 4), στον ημιτελικό του Australian Open, που διεξάγεται στην Μελβούρνη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε δίκαια με 3-1 (6-7, 6-4, 4-6, 1-6) από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και αποκλείστηκε από τον τελικό του Αυστραλιανού OPEN όπου την Κυριακή (30/01) ο Ρώσος θα βρει μπροστά του τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Ρώσος πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού κράτησε το σερβίς του, πήρε το πρώτο σετ του ημιτελικού, καθώς μετά από 49 λεπτά αγώνα, επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά (Νο 4 στον κόσμο) με 7-6(5).

Πρώτο σετ

Το πρώτο σετ, όπως αναμενόταν άλλωστε, ήταν κλειστό με τον Μεντβέντεφ να κρατά πολύ καλά το σερβίς του.

Ο Στέφανος προηγήθηκε με 4-1 αλλά ο Ρώσος έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το tie break στο 7-5. Ο Τσιτσιπάς κέρδισε μόλις 2 πόντους στο σερβίς του Ρώσου (2/32) και έσβησε τέσσερα break point.

Το δεύτερο σετ

Μετά το πρώτο χαμένο σετ και υπό τις επευφημίες των Ελλήνων ομογενών, ο Τσιτσιπάς μπήκε στο κορτ αποφασισμένος και «έσπασε» το σερβίς του Μεντβέντεφ στο πρώτο γκέιμ, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστες, κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ελληνα πρωταθλητή να προηγείται 3-2. Το δεύτερο σετ με 6-4, σε 37 λεπτά.

Το τρίτο σετ

Στο τρίτο σετ, οι δύο τενίστες κορυφαίου επιπέδου, οι οποίοι προσέφεραν σπουδαίο θέαμα στους θεατές, αλλά και στα εκατομμύρια τηλεθεατών, κράτησαν το σερβίς τους με σχετική άνεση στα πρώτα έξι γκέιμς (3-3).

Ο Ελληνας πρωταθλητής, πήρε το σερβίς για να παραμείνει στο σετ, αλλά ο Ρώσος κατάφερε να κάνει το καθοριστικό break και να κατακτήσει το σετ με 6-4, μετά από 41 λεπτά.

Ποινή για coaching στον Έλληνα τενίστα

Ο διαιτητής χρέωσε με coaching τον Στέφανο Τσιτσιπά και αυτός αντέδρασε με ειρωνικό χαμόγελο. Επί της ουσίας η πρώτη ποινή λειτουργεί ως προειδοποίηση.

Νωρίτερα ο Μεντβέντεφ είχε επιτεθεί στον διαιτητή πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς παίρνει οδηγίες από τον πατέρα του και προπονητή του και επιτέθηκε με προσβλητικό τρόπο στον διαιτητή φωνάζοντας του αν είναι ηλίθιος και απαιτώντας να τον κοιτάξει.