Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπάγερν στη Βαρκελώνη, τριάρα και η Γιουβέντους στη Σουηδία (highlights)

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Ο θρίαμβος της Μπάγερν Μονάχου επί της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου με 0-3 και η άνετη επικράτηση της Γιουβέντους στη Σουηδία επί της Μάλμε με το ίδιο σκορ (0-3), ξεχώρισαν στα ματς της 1ης αγωνιστικής στα ματς των ομίλων του Champions League που έγιναν απόψε. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι νίκησε με 1-0 στην έδρα της την Ζενίτ. Χορταστική ισοπαλία (2-2) για Βιγιαρεάλ και Αταλάντα, ενώ στο 0-0 έμειναν η Λιλ με την Βόλφσμπουργκ, όπως και η Ντιναμό Κιέβου με την Μπενφίκα (0-0)

Αναλυτικά:

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν Μονάχου 0-3

Στο πρώτο παιχνίδι της στο Champions League στην μετά-Μέσι εποχή η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την Μπάγερν Μονάχου στο Καμπ Νου και ηττήθηκε με 3-0. Οι Βαυαροί ήταν μία κλάση καλύτεροι και έφυγαν νικητές με τα τέρματα του Μίλερ στο 6ο λεπτό, και του Λεβαντόφσκι στο 56’ και στο 85’, παίρνοντας το… ριμπάουντ και στις δύο περιπτώσεις απ’ τα πλασέ των Μουσιάλα και Γκνάμπρι στα δοκάρια.

Μάλμε-Γιουβέντους 0-3

Η αντίδραση της Γιουβέντους ήρθε στο πρώτο παιχνίδι στη φάση των ομίλων απέναντι στη Μάλμε στη Σουηδία. Η Μεγάλη Κυρία σε ένα καταιγιστικό πρώτο 45αλεπτο πέτυχε και τα τρία τέρματα (0-3) κάνοντας στο δεύτερο μέρος συντήρηση δυνάμεων.

Τσέλσι-Ζενίτ 1-0

Έστω και δύσκολα η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ζενίτ και με το τέρμα του Λουκάκου να πάρει τη νίκη με 1-0.

Βιγιαρεάλ-Αταλάντα 2-2

Ματσάρα με τέσσερα γκολ δύο για κάθε ομάδα έγινε στην Ισπανία όπου η Βιγιαρεάλ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αταλάντα 2-2. Οι Ιταλοί πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ήρθε η διπλή «απάντηση» των περσινών θριαμβευτών του Europa League (2-2).

Ντιναμό Κιέβου-Μπενφίκα 0-0

Η Ντιναμό Κιέβου και η Μπενφίκα «κόλλησαν» στο μηδέν -με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις του Οδυσσέα Βλαχοδήμου στις καθυστερήσεις και ακυρωθέν γκολ του Σαπαρένκο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λιλ-Βόλφσμπουργκ 0-0

Λευκή ισοπαλία (0-0) για την Λιλ και την Βόλφσμπουργκ με τους φιλοξενουμένους να αντέχουν ως το φινάλε αν κι αγωνίστηκαν από το 63′ με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπρουκς στο 63′.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League:

5ος όμιλος

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 0-3 (34′ Μίλερ, 56′, 85′ Λεβαντόφσκι)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-0

6ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 2-1 (66′ Ενγκαμαλό, 90’+5′ Σιεμπάτσο – 13′ Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Αταλάντα (Ιταλία) 2-2 (39′ Τριγκιέρος, 73′ Ντανζούμα – 6′ Φρόιλερ, 83′ Γκόσενς)

7ος όμιλος

Σεβίλη (Ισπανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 1-1 (42′ πέν. Ράκιτιτς – 21′ πέν. Σούσιτς)

Λιλ (Γαλλία)-Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 0-0

8ος όμιλος

Τσέλσι (Αγγλία)-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 1-0 (69′ Λουκάκου)

Μάλμε (Σουηδία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 0-3 (23′ Άλεξ Σάντρο, 45′ πέν. Ντιμπάλα, 45’+1′ Μοράτα)