Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ο Προμηθέας κόντρα στην Γκραν Κανάρια (81-85)

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε τη δεύτερη σερί, σε ισάριθμους αγώνες ήττα του στο Eurocup, αυτή τη φορά από την Γκραν Κανάρια με 81-85, στο «Δημήτρης Τόφαλος».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και τα 40 λεπτά του αγώνα, καθώς καμία ομάδα δεν έφτασε σε διψήφια διαφορά. Οι Πατρινοί ήταν… δολοφονικοί πίσω από τα 6.75 (55% με 16/29), το ίδιο όμως και οι Ισπανοί (45% με 13/29), ενώ σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, οι αριθμοί δεν είχαν καμία μεγάλη διαφορά, δείχνοντας το πόσο λεπτομερειακά, έφτασε στο «διπλό» η ομάδα από τους Κανάριους Νήσους.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρογκαβόπουλος με 21 πόντους, ενώ πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές, ήταν ο Σούρνα με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στους 20 επίσης, σταμάτησε ο Ένις.

To ματς:

Στην πρώτη περίοδο καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ, με τον Σούρνα να κάνει το 6-2 για τους Ισπανούς και τον Προμηθέα να ανακτά γρήγορα το προβάδισμα με τρίποντο του Μάιλς (10-8). Στη συνέχεια η Γκραν Κανάρια έτρεξε ένα σερί 7-0, με τον Προμηθέα να απαντά με ένα δικό του επιμέρους σκορ 12-2, για να βρεθεί στο +5, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (22-17). Ο Ένις στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα, ισοφάρισε δύο φορές για τους φιλοξενούμενους, πίσω από τα 6.75

Στη δεύτερη περίοδο επικράτησε το ίδιο σκηνικό, καθώς ο ένας, απαντούσε άμεσα στο καλάθι του άλλου. Αμφότερες σουτάροντας εξαιρετικά από τη περιφέρεια, βρέθηκαν ισόπαλες στους 35 πόντους με τον Αγραβάνη πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, να κάνει το 40-37. Από εκείνο το σημείο ακολούθησε σερί εννέα πόντων για την Γκραν Κανάρια, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +6, 1:40 πριν την ανάπαυλα. Ο Ρογκαβόπουλος μείωσε στο καλάθι με τρίποντο, με τον ίδιο όμως τρόπο ο Σούρνα έκλεισε το ημίχρονο στο 49-44 υπέρ της ομάδας του.

Στην επανάληψη, οι Ισπανοί έφτασαν στο +7 με τον Πουστόβι, ωστόσο ο Προμηθέας, τρέχοντας σερί οκτώ πόντων, πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (54-53). Το προβάδισμα ανακτήθηκε άμεσα από την ομάδα του Λας Πάλμας και πάλι όμως η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο, έβγαλε αντίδραση και έφτασε στο «μαξιλαράκι» ασφαλείας δύο λεπτά πριν το τέλος, χάρη σε σουτ τριών πόντων του Μάιλς (63-59). Στη λήξη του δεκαλέπτου, ο Ένις ισοφάρισε από το σημείο των βολών.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο. Ο Ρέι κατάφερε να δώσει μια μικρή διαφορά στην ελληνική ομάδα, πέντε λεπτά πριν το τέλος, η απάντηση όμως των φιλοξενουμένων ήταν άμεση, καθώς δημιούργησαν σερί οκτώ πόντων (77-81). Ο Ρέι μείωσε στον πόντο, ένα καλάθι του Πουστόβι όμως και δύο εύστοχες βολές του Σούρνα, 9 δεύτερα πριν το τέλος, ήταν αρκετά για να χαρίσουν το «ροζ» φύλλο αγώνα, στην Γκραν Κανάρια.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85

Διαιτητές: Ρίζικ Μπόρις, Ιγκόρ Ντραγκόγιεβιτς, Ντένις Χάτζιτς

Προμηθέας Πάτρας (Λουίς Κασιμίρο): Ρέι 13, Σβαρτζ 3, Γκραντ 12, Γκάντι 2, Χαντ 4, Αγραβάνης 7, Γκίκας 5, Ρογκαβόπουλος 21, Λάγιος, Μάιλς 14, Μπαζίνας, Τανούλης

Γκραν Κανάρια (Πορφίριο Φίσακ): Κράμερ 4, Ι. Ντιόπ 7, Αλμπισί 10, Σάλβο 5, Σλότερ 9, Μπρουσίνο 3, Λόπεζ, Πουστόβι 10, Σούρνα 17, Κ. Ντιόπ, Ένις 20, Στέβιτς

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ