Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Μπάσκετ Γυναικών: Πρεμιέρα για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Αρχίζει αυτή την εβδομάδα το ευρωπαϊκό «ταξίδι» για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, με ελληνοπολωνικές «μάχες» στο EuroCup γυναικών. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Πολσκιεπρζέτβορι Μπίντγκος την Τετάρτη (13/10, 17:30) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για τον 5ο όμιλο, ενώ την Πέμπτη (14/10, 20:00) ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Πολκοβίτσε, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του 1ου ομίλου. Την πρόκριση στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης δεν εξασφάλισαν οι τρεις ελληνικές ομάδες που μετείχαν στα προκριματικά της 1ης περιφέρειας, δηλαδή ο ΠΑΟΚ, η Ελευθερία Μοσχάτου και η Νίκη Λευκάδας.

O Ολυμπιακός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας άνευ αγώνα με τον Σπόρτιγκ, με τον Μάρτινς Ζίμπαρτς να έχει χρόνο να προετοιμάσει τις παίκτριές του για την ευρωπαϊκή πρεμιέρα. Η πολωνική ομάδα αποτελεί ισχυρό αντίπαλο και οι «ερυθρόλευκες» θα πρέπει να δείξουν συγκέντρωση από το πρώτο λεπτό για να καταφέρουν να μπουν με το… δεξί στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από επιβλητική νίκη (43-75) στην έδρα του Αμύντα για τη Β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον συγκεντρώνεται στο ματς με την παραδοσιακή δύναμη της Πολωνίας στο μπάσκετ γυναικών, Πολκοβίτσε. Η Ελένη Καπογιάννη ζήτησε από τις παίκτριές της να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους, αφού η αντίπαλος έχει μεγάλη εμπειρία σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις και ένα αξιόμαχο ρόστερ.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο EuroCup έχει ως εξής: