Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Ολυμπιακοί Αγώνες: 17ος και στο Tempo ο Βολικάκης

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Το Tempo, το 2ο αγώνισμα του Omnium στο οποίο συμμετέχει ο Χρήστος Βολικάκης, έκανε πρεμιέρα στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Πρόκειται για έναν αγώνα 40 γύρων εκ των οποίων οι 4 πρώτοι ουσιαστικά δεν προσμετρούν. Από τον 4ο μέχρι και τον τελευταίο γύρο ο πρώτος αθλητής που περνά τη γραμμή τερματισμού κερδίζει 1 πόντο. Αν ένα group αθλητών κλείσει γύρο τους υπόλοιπους, ο κάθε αθλητής του πρώτου group παίρνει επιπλέον 20 πόντους ενώ αν κλείσει γύρο ένας αθλητής σε μεμονωμένους αθλητές ο ίδιος παίρνει 20 πόντους επιπλέον και αφαιρούνται 20 πόντοι από τον αθλητή που δέχθηκε γύρο.

Ο Χρήστος Βολικάκης τερμάτισε και πάλι στη 17η θέση χωρίς να κερδίσει κάποιο sprint, παρότι στο 13ο έφτασε πολύ κοντά. Δε δέχθηκε γύρο κι έτσι ολοκλήρωσε με 0 βαθμούς. Πρώτος τερμάτισε ο Ολλανδός Van Schip που κέρδισε 10 sprint και 20 βαθμούς επιπλέον καθώς έκλεισε γύρο κοντά στο τέλος του αγώνα. Ο Γάλλος Benjamin Thomas τερμάτισε 2ος με 23 βαθμούς όσους κατέκτησαν και οι Walls και Schir έχοντας κερδίσει από 3 sprint Ο καθένας. Μετά το τέλος και του 2ου από τα 4 αγωνίσματα ισοβαθμούν στην 1η θέση με 76 βαθμούς οι Van Schip, Walls και Thomas ενώ ο Χρήστος Βολικάκης βρίσκεται στη 18η θέση με 16 βαθμούς. Επόμενο αγώνισμα το Elimination.

Επιμέλεια: Άγγελος Σταθακόπουλος