Νέα,ειδήσεις από την Ελλάδα & τον κόσμο όλο το 24ωρο!Άμεση ενημέρωση & Ροή ειδήσεων για όλες τις εξελίξεις

2024-bruno-stoiximan

Προβάδισμα πρόκρισης για τη Λαμία

Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Οι Φθιωτοί επικράτησαν 2:1 του Απόλλωνα Παραλιμνίου στις Σέρρες και έβαλαν γερές βάσεις για την παρουσία τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η Λαμία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όμως στην εκπνοή του πρώτου μέρους ισοφαρίστηκε. Το εύστοχο πέναλτι του Τσιλούλη στο 78ο λεπτό, έδωσε τη νίκη και παράλληλα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου να πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ καθ’ όλη τη διάρκεια.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλούς ρυθμούς, με το πρώτο σουτ να ανήκει στους φιλοξενούμενους, από τον Ντε Βινσέντι, χωρίς να ανησυχεί τους “γηπεδούχους”. Ο Απόλλων Παραλιμνίου απάντησε, στο 23ο λεπτό με τον Γ. Κουτζαβασίλη, όμως ο Σαράνοφ μπλόκαρε. Η Λαμία πέντε λεπτά αργότερα όμως, ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τζανδάρης με δυνατό διαγώνιο σουτ από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φ. Κουτζαβασίλη για το 1:0. Λίγο αργότερα οι Φθιωτοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Γιακουμάκης βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από πάσα του Ντε Βινσέντι, όμως ο κίπερ των “γηπεδούχων” μπλόκαρε. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι “γηπεδούχοι” έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία. Ο Γκέκας έκανε το γύρισμα προς τον Ελέζι με τον τελευταίο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο με χαμηλό ρυθμό. Η Λαμία είχε την πρώτη φάση με το σουτ του Μαρτίνεθ να κοντράρει και να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκουτσαβασίλη. Οι “γηπεδούχοι” στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας μάλιστα τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 2:1 με τον Γκέκα. Ο Τσιλούλης βρήκε δίχτυα στα επόμενα λεπτά, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης της Λαμίας κατέβασε τη μπάλα με το χέρι σύμφωνα με τον ρέφερι. Οι Φθιωτοί στη συνέχεα κέρδισαν πέναλτι μετά την ανατροπή του Βασιλαντονόπουλου από τον Τσομαχασβίλι. Ο Τσιλούλης ανέλαβε την εκτέλεσή του κάνοντας το 2:1 από την άσπρη βούλα για τη Λαμία. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα από τη Σέρρες έψαξε το γκολ της ισοφάρισης που δεν ήρθε με τη Λαμία να παίρνει τη νίκη, και τον Απόλλωνα να κυνηγά την πρόκριση στη ρεβάνς.//

Γκολ: 41′ Ελέζι / 28′ Τζανδάρης (Πεν), 78′ Τσιλούλης
Κίτρινες: 51′ Γ. Κουτζαβασίλης, 90+2′ Γκούμας / 90′ Ασκόβσκι

Απόλλων Παραλιμνίου: Φ. Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Ι. Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι, Τζελίδης, Τζαμπέγια (90′ Κωνσταντινίδης), Καρυοφύλλης (76′ Καρατλίδης), Ελέζι, Γεωργιάδης (69′ Πέτρου), Γκέκας

Λαμία: Σαράνοφ, Σίμον (59′ Βασιλαντωνόπουλος), Αντέτζο, Αμπάντα (59′ Σαραμαντάς), Λαμπρόπουλος, Τζανδάρης, Στάνκο (73′ Μπάμπης), Ντε Βισέντι (58′ Τσιλούλης), Ρούμπεν (69′ Τσούκαλος), Ασκόφσκι, Γιακουμάκης